S obzirom na neugodno iskustvo pandemije tijekom zadnje dvije godine vitamini su postali jedna od važnih tema u svijetu fitnessa! Zašto ih je uvijek dobro imati u svom "arsenalu"?
Prošli smo situaciju lockdowna i zatvaranja, a mnogi od nas iskusili su određeni stupanj samoizolacije, zdravstvenog rizika i/ili oboljenja u zadnjih dvadesetak mjeseci. Svakodnevica nam je ispunjena konstantim upozorenjima, brojevima, prognozama i općenito prisutnim strahom od neizvjesnosti. Možda još gore - izvjesne opasnosti.
Sve to dovelo nas je do preispitivanja mnogih životnih navika, odluka, rutina i preferencija. Postaviti si nije loše i par ključnih pitanja...
1. Što činimo za svoje zdravlje?
2. U kakvom nam je stanju imunitet?
3. Imamo li štetne navike?
4. Koliko pažnje posvećujemo prehrani?
5. Fizička aktivnost?
Zdravlje i kako ga čuvati
Zdravlje možemo nazvati stanjem općeg psihofizičkog blagostanja nenarušeno mogućim čimbenicima nestabilnosti. Kao takvog, važno nam je očuvati ga i brinuti se za sve ono čime ga možemo pospješiti i održati u povoljnom stanju.
Jednu od bitnijih uloga u pravilnom funkcioniranju tijela, a samim time i očuvanju zdravih funkcija, igraju vitamini! I sad, to vam vjerojatno zvuči smisleno, čak i poznato, no što bi onda ti vitamini zapravo bili? Oni ne baš najukusniji bomboni u liku dinosaura koje smo kao mali morali preživati? Šumeća tableta? Jabuka?
Ne baš! Bolje rečeno, ima ih podosta i prisutni su u različitim izvorima, ali oni su sami po sebi vrsta organskih tvari vrlo raznolikih struktura i kemijskih svojstava. Vrlo su potentni i učinkoviti - reklo bi se, dobri u onome što rade - pa samim time nema potrebe za golemim količinama, no bez obzira na to, funkcioniranje organizma bez njih baš i ne ide normalno. Sve one naše važne stavke, poput rasta kao takvog, zatim i reprodukcije, a onda i povoljnog razvoja usko su povezane s vitaminima.
Gdje je kvaka? U nezgodnoj stvarnosti! Naime, vitamini se u našem organizmu baš i ne sintetiziraju u adekvatnoj mjeri. Jednostavno nije moguće. To znači da ih moramo unositi kroz vanjske izvore, bilo da se radi o hrani ili suplementaciji.
Dobrodošli u svijet vitamina
S ozbirom da od njih ne dobivamo energiju (kao što se to događa unosom npr. ugljikohidrata), a dnevne potrebe za unosom vitamina najčešće računamo u sitnim miligramima, zovemo ih mikronutrijentima.
A koliko mi tih "mikroprijatelja" zapravo poznajemo? Neki će reći, "sretan" broj - 13!
Vitamin B1 (Tiamin)
Vitamin B2 (Riboflavin) - vitamin G
Vitamin B3 (Niacin) - vitamin P
Vitamin B5 (Pantotenska kiselina)
Vitamin B6 (Piridoksin)
Vitamin B7 (Biotin) - vitamin H
Vitamin B9 (Folna kiselina) - vitamin M
Vitamin B12 (Kobalamin)
Vitamin C (Askorbinska kiselina)
Vitamin A
Vitamin D
Vitamin E
Vitamin K
Kako ih lakše upamtiti od navođenja svih vrsta naziva u ovakvom redoslijedu? Zapravo je jednostavno! Razlikujemo ih kao topljive u vodi ili masti. Zadnja četiri navedena topljivi su u masti, a svi prethodni u vodi.
Aha, to znači da su ovi šumeće tablete, a ovi drugi one čvrste?
Pa, ne baš!
Vitamini topljivi u vodi (B vitamini i vitamin C) lako se apsorbiraju i čim dođu do krvi odmah su na raspolaganju svim mogućim potrebama organizma. S druge strane, oni topljivi u mastima trebaju određeni emulgator pomoću kojeg zapravo postaju spojem iskoristivim kroz krv. Možda zvuči kao da se prave važni i nedostupni, ali itekako su korisni! Zašto? Jer stres!
Čovjek protiv stresa
Da, stres naš svagdašnji! Ta nezgodna kombinacija psihofizičkog napora i opterećenja u stanju je oslabiti reakciju našeg imuniteta i tako na određeni način otvoriti vrata novim obljenjima i opasnostima. Bilo bi sjajno kada bi stres mogli jednostavno isključiti iz svakodnevice, ali u većoj ili manjoj mjeri, on nas stalno prati! Alarmira tijelo i stavlja ga u iscrpljujuće stanje "pripreme" za moguće nevolje što znači da mu je premorenosti, kao i općenita iscrpljenost, logična posljedica.
Ok, ali što tu mogu vitamini? Pogotovo kada smo već rekli da nam oni ne pružaju energiju kao takvu?
Uzmimo ovdje za primjer jedan od onih u masti topljivih vitamina - vitamin D!
Vitamin D - sunce moje!
Gdje ga možemo pojesti? Uzmite vilicu, naoštrite nož, zvrcnite Elona Muska i spremite se odrezati već otprije dobro pečeni komadić sunca! Šalu na stranu, vitamina D ima u hrani, ali najčešće ga povezujemo kao tvar koju apsorbiramo iz sunca. Naravno, ne jedenjem već preko sunčevih zraka na koži. Kada nema sunca, ili je ono vrlo slabo/rijetko, može doći do pomanjkanja ovog vitamina što se očituje kroz umor, iscrpljenost, grčenje, ali i vrlo neugodne probleme sa spavanjem.
Osim što nam vitamin D može biti koristan suplement u borbi sa svim navedenim poteškoćama, nedavne informacije oko pandemije i bolesti koju uzrokuje novi virus ukazuju na moguće benefite njegove konzumacije kod oboljenja, i blažih posljedica istog obzirom na razinu ovog vitamina.
Dakle, ne treba biti kalorijski težak da bi za naše tijelo predstavljao nešto izuzetno važno!
Vitamin C - pouzdan i važan!
Vitamin C, recimo, povezujemo s leukocitima i odgovorom imunosnog sustava što znači da se u situacijama oboljenja brzo troši kao itekako vrijedan resurs. Osim toga može pospješiti i apsorpciju željeza te potaknuti proizvodnju antitijela. Znači da nam se vrlo lako postavlja u važnog saveznika tijekom vremena kada za zdravlje postoji rizik.
B kompleks - jedini poželjan "kompleks"!
S druge strane različiti kompleksi B vitamina stvoreni su kako bi učinkovito djelovalovali na normalnu psihološku funkciju organizma, kožu i kosu, živčani sustav i metabolizam. Korisni su bez obzira na to jeste li aktivan sportaš, rekreativac ili samo osoba koja brine o zdravlju. Također je pogodan i za vegetarijance.
ADEK - ne, nije zagorski Adnan
Jedna od potentnijih kombinacija vitamina je i ADEK. Koje vitamine sadrži? Kako se ono kaže - nomen est omen, odnosno, ime sve govori. Kombinirajući vitamine A, D, E i K u optimalnim dozama ovaj spoj pomaže kod čitavog niza normalnih funkcija, ali i teškoća. Od osteoporoze i prijeloma, preko zdravlja očiju, sve do antioksidativnih svojstava i zdravlja respiratornog sustava.
Vitamini su dakle, kada govorimo o zdravlju, jedni od naših najmanjih prijatelja, ali i najvećih saveznika!
Team Proteka